Způsob, jakým žijete, ovlivňuje i přicházející menopauzu

Nástup menopauzy ovlivňuje zejména genetika. Svou roli ale může hrát i životní styl. Proto pokud víte, že se vaše menopauza blíží, můžete zkusit její průběh alespoň částečně ovlivnit a zmírnit tak nepopulární příznaky jako jsou návaly horka, pocení, změny nálad, podrážděnost a horší koncentrace. Poslouží vám změna jídelníčku a zařazení přirozeného pohybu.  

Menopauzu nelze nijak oddálit ani přírodní cestou ani léky. Dostaví se naprosto přirozeně, jen u každé ženy v trochu jiném věku. „Je však pravda, že ženy užívající hormonální antikoncepci nebo mající zavedené nitroděložní tělísko s pozvolným uvolňováním gestagenů, nemusí dlouho pociťovat její příznaky,“ uvádí MUDr. Radka Gregorová z Lékařského domu na Praze 7. Za příchodem menopauzy a četností a intenzitou projevů stojí převážně genetika. Při dodržování správné životosprávy si ale můžete pomoci a období klimakteria prožít s nadhledem a ve větší fyzické i psychické pohodě.

Jak pomůže změna životního stylu

Pokud se vám již tělo ozvalo s prvními signály, že menopauza je tady, máte nejvyšší čas začít s úpravou svého životního stylu. Příznaků menopauzy je celá řada, ale hrdě postavit se můžete téměř všem. Obecně se uplatňuje často zmiňované trio pohyb, strava a spánek. „Přiměřená fyzická aktivita, pestrý jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, adekvátní pitný režim a dostatek spánku je cestou, jak se žena může cítit dobře i v případě, že se nachází v období kolem padesátky,“ říká doktorka Gregorová. V přechodu se můžete setkat i s řídnutím vlasů a křehčími nehty. Podobně slábne a ztenčuje se i pokožka, proto je třeba více se chránit před škodlivým UV zářením. Může totiž docházet k vyššímu riziku rakoviny kůže. 

Pociťujete určité příznaky, ale nástup menopauzy byste si ráda potvrdila? Vyzkoušejte domácí testy, fungují stejně jako ty těhotenské. Výsledek testu potom můžete konzultovat s vaším lékařem, který vám pro potvrzení odebere krev.

3 hlavní pilíře pro snazší menopauzu

Pohyb

Během pohybu se uvolňují hormony štěstí endorfiny a vy se tak budete cítit mnohem lépe. Fyzická aktivita je ve svém pozitivním vlivu na lidské zdraví nezastupitelná. Ne nadarmo se říká, že procházka je lékem na špatnou psychiku. A mimo to vám také pomůže chránit se před obezitou nebo se jí naopak postupně zbavit. Právě obezita je jedním z faktorů, který obvykle příznaky menopauzy zhoršuje. 

Omezte nebo úplně vynechte kouření, alkohol a kávu

Co se týče kouření, bylo by nejlepší se tohoto zlozvyku zbavit úplně. Poděkuje vám vaše tělo a jistě i rodina a přátelé. Omezením konzumace alkoholu, kávy i černého čaje si můžete ulevit od obtěžujících návalů horka. K tomu vám pomůže i nižší teplota v bytě a studená sprcha místo teplé. 

Doplňky stravy

S menopauzou se objevují nejen fyzické, ale i psychické projevy. Podrážděnost, ztráta koncentrace, rychlé změny nálad a upadání do depresí zažívá během tohoto období spousta žen. S řadou z nich pomůže vhodně vyvážený jídelníček bohatý na stopové prvky, cenné látky a minerály. Některé z nich můžete tělu dodat i externě formou potravinových doplňků. Existují speciální mixy určené přímo ženám okolo padesátky. Stejně tak si můžete vybrat z běžných doplňků podle toho, co vás nejvíce trápí. 

TIP – Domácí test na menopauzu Klimasei

Chcete-li rychle zjistit, zda jsou vaše problémy spojené s menopauzou, vyzkoušejte sebetestování domácím testem KlimaSei a výsledek budete vědět do 5 minut. Rychlý test pro domácí použití značky KlimaSei umožňuje stanovit koncentraci vašeho hormonu FSH ze vzorku moči, a tím zjistit, zda se nacházíte v klimakteriu (perimenopauze/menopauze).