Léto spermiím neprospívá aneb Čtveřice aktivit, na které by si muži měli dávat pozor

Prázdninové měsíce mohou být pro spermie rizikovým obdobím. Teplé prostředí obecně jejich správné tvorbě nesvědčí a to samé platí o řadě oblíbených letních aktivit. Pokud se tak muži chtějí vyhnout hrozbě snížení pohyblivosti spermií či jejich množství, měli by být o prázdninách obezřetní zejména při následujících činnostech.

Jízda na kole

Cyklistika je dlouhodobě velkou českou vášní. Podle nejnovějšího průzkumu si pravidelnou vyjížďku dopřávají čtyři z pěti Čechů. Pro mužské reprodukční orgány však mohou být desítky kilometrů strávených v sedle kola těžkou zkouškou. „Pohyb je v obecné rovině pro pánskou plodnost žádoucí. Při cyklistice jsou však pohlavní orgány utlačovány na malém prostoru a vystaveny relativně vysoké teplotě. Jízda může zároveň způsobit drobná mikrotraumata, muži by to tak s časem tráveným na kole raději neměli příliš přehánět,“ doporučuje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

Konzumace návykových látek

Léto je obdobím nejrůznějších oslav a společenských událostí, a tedy i zvýšené konzumace alkoholu či dalších návykových látek. Nezdravý životní styl však bývá častou příčinou problémů spojených s plodností. Pokud si muž občas dopřeje sklenku vína či půllitr piva, plány na početí miminka tím zřejmě neohrozí. Nadměrné pití však způsobuje snížený počet spermií a jejich deformaci. Nakonec může vyústit až v impotenci. Podobně nežádoucí dopad na reprodukční zdraví má kouření nikotinových cigaret či marihuany. Pokud se tedy pár pokouší o dítě, může své šance na početí zdravého potomka výrazně zvýšit, zbaví-li se oba partneři svých zlozvyků ve prospěch tělesného zdraví.

Wellness a sauny

Termální koupaliště a wellness zařízení lákají Čechy i navzdory teplému letnímu počasí. Hodiny v horké vodě či rozpálené sauně však na mužské pohlavní buňky opět nepůsobí příliš pozitivně. I když má správně prováděné saunování prokazatelně pozitivní účinky na lidskou imunitu, podle některých výzkumů mohou už dvě návštěvy tohoto relaxačního zařízení týdně po dobu několika měsíců vést k poklesu počtu spermií i jejich pohyblivosti. Také tuto wellness proceduru je proto vhodné do programu zařazovat střídmě, zejména pak snaží-li se pár o miminko.

Práce s laptopem na klíně

Zatápět spermiím notebookem umístěným na klíně není vhodné ani v zimních měsících, natož v parném létě. „Podle lékařských studií dokáže zapnutý laptop umístěný na klíně zvýšit teplotu mužských reprodukčních orgánů až o tři stupně. Tím vašim spermiím rozhodně dobrou službu neprokážete, a naopak si zaděláváte na problémy s jejich správnou produkcí. Dlouhodobé vystavení varlat takto vysokým teplotám navíc může plodnost poškodit i nevratně. Pokud vás tedy láká vzít si o prázdninách práci ven na sluníčko, raději umístěte notebook na stůl či jinou podložku,“ uzavírá Kateřina Veselá.