Co dělat, když mateřské mléko nestačí?

Snad nikdo nemá pochyb o tom, že mateřské mléko je pro nejmenší děti tou nejlepší výživou. Řada maminek se u svého děťátka, zhruba půl roku od porodu, setkává s narůstající potřebou mateřského mléka. Problém nastává v momentě, kdy mu jej nemohou dopřát. V případě, že selžou všechny triky na zvýšení laktace, přijde na řadu doporučení pediatra na dokrmení kojeneckým mlékem. Naštěstí jsou dnes na trhu kvalitní pokračovací a batolecí mléka, jejichž složení je vyvinuto tak, aby děťátku nechyběly žádné důležité a pro vývoj nezbytné látky. 

Co v mléce nesmí chybět?

Všechny maminky by se měly zajímat zejména o složení mlék, co do vitamínů, minerálních látek a vlákniny, tak jak je to nařízeno legislativou. Neměly by opomenout ani vzájemně se doplňující další nutrienty.

„Kombinace správně zvolených látek podle nejnovějších výzkumů a doporučení pediatrů je přizpůsobena na míru konkrétnímu věku děťátka. Při výběru mléka by maminka měla sáhnout nejen po líbivém obalu nebo příznivé ceně. Měla by se zajímat také o funkce jednotlivých složek mléka. Výrobci na svých webových stránkách uvádějí  komentáře odborníků, kteří rodičům vysvětlují funkce a důležitost těchto složek,” doplňuje Ing. Marcela Brandejsová Regulatory manager NUTRICIA a.s.

Kravské mléko ani rostlinné mléko není ideální

Klasické kravské mléko, které je k dostání v obchodech, je skvělé na vaření nebo na zjemnění pokrmů. Podávat ho malým dětem ve větším množství, ale není příliš dobrý nápad. Kravské mléko neobsahuje dostatečné množství vitaminu D*, kterého kojenci a batolata potřebují až 16x více než dospělí lidé. V kravském mléce chybí také dostatek železa**, které zajišťuje normální vývoj mozku. Rostlinné bílkoviny v rostlinných mlécích neobsahují všechny nezbytné látky, které jsou důležité pro růst a vývoj dítěte. Rostlinná mléka svým složením nejsou přizpůsobena požadavkům výživy malých dětí.

Unikátní složení Hami pokračovacích a batolecích mlék

Jedinečnost Hami mlíček od 6 do 36+ měsíců spočívá v OptiNutri složení. Ať už je děťátko šestiměsíční nebo tříleté, Hami pokračovací a batolecí mléko je vhodně přizpůsobené pro jeho malé bříško. Mlíčka obsahují jedinečnou prebiotickou vlákninu, směs galaktooligosacharidů a fruktooligosacharidů a pokračovací navíc omega-3 mastnou kyselinu alfa-linolenovou, která přispívá k rozvoji mozku a nervové soustavy. Hami batolecí mléka obsahují také jód*, který podporuje rozvoj poznávacích funkcí u dětí, a vápník nezbytný pro správný růst a vývin kostí. Nechybí ani železo a vitamíny C a D.

Jednoduchou přípravu ocení každý rodič

Pokračovací a batolecí mlíčka Hami jsou velice jednoduchá na přípravu. Mléčný prášek se smíchá ve vysterilizované lahvičce s kojeneckou vodou ohřátou na 40 °C, ověří se teplota na hřbetu ruky, zda nepálí a může se podávat. Mléko navíc nehrudkovatí, krásně voní a zachutná i dětem s těmi nejmlsnějšími jazýčky. Čas ušetřený přípravou jídla se dá věnovat společným aktivitám s dětmi, protože toho přece jen není nikdy dost.

Je důležité mít na paměti, že kojení je tím nejlepším možným způsobem výživy dítěte a podávání pokračovacího nebo batolecího mléka by měl každý rodič konzultovat s pediatrem.